LOKALIZACJA   OFERTA    ODMIANY    PIELĘGNACJA
____________________________________________________________________________________
Borówka amerykańska jest rośliną o bardzo specyficznych wymaganiach glebowych, znacznie różniących się od wymagań pozostałych roślin sadowniczych. Niedopełnienie nawet jednego z nich spowoduje niepowodzenie w uprawie.

Należy zwrócić uwagę na przygotowanie stanowiska. Gleba powinna być lekka (piaszczysta) o pH w KCL 3,5- 4,5 zawierająca dość dużo próchnicy (ok. 10%). Poziom wody gruntowej powinien wynosić 60-100 cm. W praktyce trudno jest wszystkie te warunki spełnić, dlatego trzeba glebę przygotowywać sztucznie.

Pod każdy krzew należy wykopać dołek o głębokości ~ 40 cm i średnicy 80-100 cm . Do dołka wsypać kwaśny torf i wymieszać go z glebą. Na wierzch można posypać trocinę sosnową, aby utrudnić parowane wody. Jeśli gleba, na której chcemy uprawiać borówkę ma zbyt wysokie pH ~ 6 i więcej, dołek, do którego wsypujemy torf, należy wyłożyć folią, a do samego torfu należy dodać kory sosnowej i leśnej ziemi.

Borówka ma bardzo niskie wymagania pokarmowe K - 3-5 mgK/100 g gleby, P - 2 mgP/lOOg gleby, Mg - 3 mg Mg/ lOOg. Należy uważać, aby rośliny nie przenawozić. Można również stosować nawozy wieloskładnikowe w ilości zalecanej na opakowaniu. Wskazane jest przed posadzeniem wykonać analizę gleby. Borówka wrażliwa jest na brak azotu, który można dawać w postaci siarczanu amonu lub saletry amonowej.

Krzewy sadzimy w rozstawie ok. 1 m w rzędzie i 2,5-3,5 m między rzędami w zależności od sposobu uprawy. Należy zwrócić uwagę na wymagania wilgotnościowe borówki amerykańskiej. Jeżeli krzewy są sadzone jesienią, to ilość wilgoci w glebie nie zmusza nas do podlewania. Natomiast jeżeli sadzimy wiosną trzeba koniecznie pilnować, aby rośliny miały cały czas wilgotne podłoże. Dlatego powinniśmy podlewać wiosną i latem minimum 2x w tygodniu.

Ponieważ borówka jest rośliną wieloletnią (w Polsce rosną plantacje 351etnie, które są w bardzo dobrym stanie) należy co roku stosować cięcie. W pierwszych 4 latach robimy tzw. cięcie sanitarne, tzn. usuwanie pędów chorych i słabych. Natomiast po 5 roku, oprócz cięcia sanitarnego, wycinamy pędy zagęszczające się wzajemnie, stare bez przyrostów jednorocznych. Najlepszy termin cięcia, to wczesna wiosna (luty, marzec) przed ruszeniem wegetacji.

Zbiór jagód rozpoczyna się w lipcu i w zależności od odmiany, może trwać do pierwszych przymrozków. Owoce są bardzo zdrowe. Nie zawierają tłuszczu, ani cholesterolu. 250g świeżych owoców pokrywa połowę dziemiej dawki wit. C dla osoby dorosłej. Barwnik znajdujący się w skórce tzw. antocjan to bardzo silny antyutleniacz, który poprawia krążenie krwi, przeciwdziała zmęczeniu oczu, jest pomocny w leczeniu cukrzycy. Inne związki zawarte w borówce mają działanie antynowotworowe, zmniejszają poziom cholesterolu, a duża ilość drobnych nasion bardzo dobrze wpływa na pracę układu pokarmowego.


Wymagania glebowe

Wskaźnik Zalecany poziom
pH 3,5-4,5
zawartość próchnicy ~10%
poziom wody gruntowej 60-100 cm
zawartość fosforu 1,5-2 mg / 100 g gleby
zawartość potasu 3-5 mg 100 g gleby
zawartość magnezu 2,5-4 mg /100 g gleby

Sadzenie

Krzewy borówki amerykańskiej sadzimy w odstępach 2-2,5 metra. Można sobie pozwolić na zwiększenie tego odstępu, jednak nie powinien on być mniejszy. Borówka amerykańska do zapylenia potrzebuje innego krzewu, stąd zaleca się sadzenie krzewów w grupach. Sadząc różne odmiany borówki wysokiej możemy wydłużyć okres w jakim będziemy cieszyć się plonami za sprawą różnych terminów owocowania.

Odmiana Termin owocowania
Sunrise, Earlyblue, Duke od połowy lipca
Spartan, Bluejay, Patriot po połowie lipca
Nelson, Berkeley, Bluecrop do połowy sierpnia
Darrow, Elliott do początku września
______________________________________________________________________________